2022.01.08 godz. 15:48 Kraków, Małopolskie

Przedawnienie nakazu zapłaty

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mam wątpliwości co do biegu okresu przedawnienia nakazu zapłaty po nowelizacji przepisów KC z 13.04.2018. Przykład Klauzula wykonalności nakazu zapłaty za dostawę energii elektrycznej do sklepu jest z dnia 15.01.2014 roku. Czy przedawnienie nakazu nastąpiło 31.12.2020 roku wg nowych przepisów, czy bieg przedawnienia liczy się od 9.07.2018 roku do 31.12.2024 roku, lub zostaje termin 10 lat. W internecie pojawiają się wypowiedzi różnych radców prawnych, którzy w różny sposób interpretują nowelizację. A co z odsetkami, czy to jest okres 3 lat? Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2022 23:20

Do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie nowelizacji i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych stosuje się przepisy nowe. Jeżeli zgodnie z nowelizacją termin przedawnienia jest krótszy niż według przepisów dotychczasowych, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Jeżeli jednak przedawnienie, którego bieg terminu rozpoczął się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nastąpiłoby przy uwzględnieniu dotychczasowego terminu przedawnienia wcześniej, to przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu.