2020.01.18 godz. 21:06 Kędzierzyn, Opolskie

art. 193 kk zakłócanie miru domowego

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Mam zamiar podnająć swoje nieużywane mieszkanie. Bardzo boję się niesolidnych najemców którzy nie będą płacić i trudno będzie ich z mieszkania usunąć. W związku z tym mam pytanie : Czy w przypadku gdy skutecznie wypowiem umowę najmu i formalnie umowa już nie będzie obowiązywać , a najemca się nie wyprowadzi, czy moje "wtargniecie" połączone z wymianą zamka będzie do mieszkania którego jestem właścicielem będzie mogło być potraktowana jako naruszenie miru domowego osoby bezprawnie zajmującej moje mieszkanie ? Czy w takim przypadku ta osoba mogła by wnieść sprawę do sądu ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Zieliński

Pruszków, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sty 2020 23:04

Takie zachowanie może być uznane za przestępstwo z art 191 KK jak i art. 193 KK. Proponuję zawrzeć umowę najmu okazjonalnego. Najemca w formie aktu notarialnego dobrowolnie podda się egzekucji w zakresie opuszczenia lokalu i wskaże lokal do którego będzie eksmitowany. W krytycznej sytuacji wystarczy wystąpić do Sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, co Sąd powinien zrobić w kilka dni. Następnie tytuł wykonawczy przekazuje się komornikowi, który eksmituje najemcę. Całość nie powinna zająć więcej niż 6 tygodni. Nie ma konieczności prowadzenie procesu o eksmisję.