2021.03.31 godz. 14:17 Poznań, Wielkopolskie

Czy zwrócone zostaną mi alimenty?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam! Mam zamiar zrobić sobie roczną przerwę przed podjęciem studiów. Chcę wtedy podjąć pracę by móc odłożyć coś na studia w następnym roku. Zdaje sobie sprawę, że na ten okres czasu zostaną zabrane mi alimenty. Jednak czy odzyskam je w momencie podjęcia studiów?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Mar 2021 16:17

Dzień dobry! Ustalenie alimentów na dziecko związane jest ze stwierdzeniem, czy dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać tak aby zapewnić sobie zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Jeśli osoba zobowiązana do płacenia alimentów uzyska informację, że uprawniony do alimentów rozpoczął pracę zawodową to może złożyć pozew o ustalenie nieistnienia obowiązku alimentacyjnego i sąd może uznać takie roszczenie za zasadne - oczywiście po przeprowadzeniu postępowania dowodowego w tej kwestii.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)