2021.09.28 godz. 11:25 Kampinos, Mazowieckie

Witam Mam zasądzone alimenty na syna płatne do rąk jego matki. Są egzekwowane przez komornika ponieważ Sąd Rejonowy zapomniał mi dostarczyć pozwu , a ja byłem przez parę lat bez pracy - stąd dług. W tym roku syn kończy 18 lat. Mam dwa pytania. Czy tamten wyrok nadal będzie w mocy? Czy syn musi sam wystąpić o alimenty? I czy egzekucja komornicza będzie trwać nadal? Pozdrawiam J. Sątowicz

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem w szczególnej sytuacji - całkowita niezdolność do pracy ( zawał serca ) i brak prawa do renty zdrowotnej

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2021 12:44

Szanowny Panie, przekroczenie 18 roku życia przez syna nie spowoduje, że wyrok zasądzający alimenty utraci moc - płatność do rąk matki oznacza tylko sposób wykonania wyroku. Jeżeli chce Pan zaprzestania zapłaty alimentów to musi Pan wystąpić z pozwem przeciwko synowi o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, najlepiej powołując się na zmianę sytuacji od zasądzenia alimentów - tj. utratę pracy przez problemy zdrowotne, a także osiągnięciu przez syna wieku, w którym może samodzielnie zadbać o własne utrzymanie (jeśli syn pójdzie na studia to nie będzie takie łatwe). Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)