2022.04.09 godz. 16:34 Wieruszów, Łódzkie

Zmiana stanowiska

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mąż otrzymał ode mnie pozew rozwodowy bez orzekania o winie on natomiast udzielił odpowiedzi w której napisał że chce rozwodu z mojej winy. Kiedy otrzymałam jego odpowiedź mąż zmienił zdanie i chciałby aby sprawa zakończyła się bez orzekania o winie czy jest taka możliwość ? Czy musimy coś napisać wspólnie aby odbyła się rozprawa bez orzekania o winie ? Rozprawę mamy 29 kwietnia.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Cze 2022 19:31

Dzień dobry. Zgodnie z 193 § 1 kodeksu postępowania cywilnego ,,Zmiana powództwa jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu.” Odpowiedź na pozew jest traktowana de facto jak drugi pozew rozwodowy, a więc przepis ten odnosi się także do odpowiedzi. Żądania pierwotnie przedstawione w pozwie czy też odpowiedzi mogą być zmienione, nawet na etapie II instancji. W tym celu mąż powinien dokonać modyfikacji powództwa na piśmie.