2021.07.23 godz. 14:20 Poznań, Wielkopolskie

Co zrobić?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, mąż wyprowadził się z wspólnie wynajmowanego mieszkania zabierając auto (on był właścicielem) , zostawiając mnie i córkę bez środków do życia. Jestem osobą nie pracującą, ponieważ tak było ustalone z moim mężem, on wyjeżdża do pracy za granicę, ja zostaje w domu z dzieckiem. Na chwilę obecną nie będę miała za co opłacić mieszkanie, rachunków, potrzeb dziecka.. Nie jest możliwe podjęcie pracy przeze mnie na obecną chwilę, gdyż nie jestem w stanie zorganizować opieki nad dzieckiem, póki nie pójdzie do przedszkola (wrzesień). Totalnie nie wiem co zrobić w takiej sytuacji.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lip 2021 15:41

Dzień dobry! Odpowiedzi na Pani zapytanie należy poszukiwać w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, gdzie w art. 27 "Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym." oraz w art. 28 § 1. "Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku ..