2024.01.02 godz. 13:09 Stare Bielsko, Śląskie

Witam Miałem wypadek w pracy czy mogę ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Wyjaśnienie sytuacji

Mogę wysłać protokół powypadkowy

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sty 2024 11:55

Dzień dobry, uzupełniając powyższą odpowiedź dodam, że można ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. jeżeli wypadek w pracy spowodował stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu LUB ZOSTAŁA STWIERDZONA CHOROBA ZAWODOWA. Wniosek do ZUS należy złożyć za pośrednictwem płatnika składek, czyli pracodawcy, który to ma obowiązek dołączyć do niego niezbędne dokumenty i przekazać do właściwej jednostki ZUS.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)
Tak Nie

Adwokat

Anna Chojna

Kozy, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sty 2024 17:48

Dzień dobry, jeżeli jest Pan objęty ubezpieczeniem wypadkowym i na skutek tego wypadku przy pracy stał się Pan długotrwale lub stale niezdolny do pracy to może się Pan ubiegać o jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Jednorazowe odszkodowanie przyznawane jest w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)