2022.01.31 godz. 17:18 Sól, Śląskie

Eksmisja osoby na umowie użyczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mieszkam z partnerką w domu jednorodzinnym wraz z dwójką dzieci, mamą partnerki oraz jej wujkiem, który prowadzi osobne gospodarstwo. Zajmuje on jeden pokój na zasadzie ustnego użyczenia przez ojca mojej partnerki, który zmarł 25 lat temu. Obecnie dom w całości jest własnością partnerki. Wujek zawsze stwarzał problemy ale od roku jest ich coraz więcej. Zrobiliśmy w tamtym roku generalny remont łazienki. Zaczął on ją 'paskudzić', że tak to nazwę. Pierze swoje ubrania w umywalce choć złożyliśmy mu propozycje prania w pralce. Zalewa przez to łazienkę i nie wyciera tego co stwarza zagrożenie że ktoś się pośliznie. Z toalety również nie potrafi korzystać. Załatwia się w pokoju do doniczki a gdy jest ona pełna wylewa ją do toalety rozlewając po drodze przez co w łazience, korytarzu oraz jego pokoju unosi się ciągle nieprzyjemny zapach lekko mówiąc. Zdarzają się również sytuację gdy przychodzi pijany i załatwia się gdzie popadnie. Ale najgorsze jest to że używa on grzałki 'PRL-owskiej' do gotowania oraz w okresie zimowym do ogrzewania. Posiada w pokoju grzejnik ale zakręca go i używa grzałki. Jest ona bardzo niebezpieczna. Stwarza zagrożenie pożarowe. Już raz przypalił drewnianą podłogę. Moje pytanie jest następujące : czy możemy w jakiś sposób eksmitować go? Możemy na piśmie wypowiedzieć umowę użyczenia? I gdy to nie pomoże czy sądownie jest szansa wygrać to. Czy należy mu się mieszkanie socjalne. Dodam że 50m niżej ma dom rodzinny. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2022 17:39

Tak, można wypowiedzieć umowę użyczenia, być może sąd przyzna tej osobie lokal socjalny, jeśli spełni warunki do jego otrzymania.