2022.08.30 godz. 12:02 Warszawa, Mazowieckie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Witam , mieszkam za granica , jestem mama w tym roku konczacego 18 lat syna dobrowolnie place co miesiac 380 euro na dziecko , , moj byly partner a tata chlopca (syn mieszka z ojcem w Polsce) chce wystapic o alimenty , a dokladnie o ustalenie wysokosci alimentow . Chcialabym spytac o to czy ojciec dziecka moze starac sie o 50% moich dochodow , nie unikam platnosci , dokladam sie do ubran ksiazek , biore dziecko na wakacje , jak to wyglada prawnie ?Dodam ze Syn zapisany jest od wrzesnia do Liceum dla doroslych , wiec caly czas sie uczy .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Brzozowski

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Wrz 2022 12:07

Jeżeli syn osiągnie pełnoletniość to on będzie uprawniony do wystąpienia z pozwem do sądu o alimenty. Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka (np. mieszkanie, wyżywienie, ubrania, edukacja, hobby) oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego (kwestia wynagrodzenia). W praktyce sądowej to wygląda tak, że np. sąd ustali, że dziecko ma potrzeby usprawiedliwione na kwotę 2500 zł, gdy dziecko mieszka z ojcem który czyni większe osobiste starania o wychowanie itd, to matka ma w większym stopniu ponosić koszty i nie zasądzi połowy tj. 1250 zł ale kwotę wyższą.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)