2022.02.07 godz. 19:11 Zamość, Lubelskie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Moj były mąż nie płaci od roku alimentów na córkę która jest pełnoletnią uczy się zaocznie i podjęła pracę a on stwierdził że już jej się nie należą , nie ma żadnego potwierdzenia z sądu o niepłaceniu alimentów ,czy mamy jakąś szansę na odzyskanie alimentów ? Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2022 19:41

Dzień dobry! Sytuacja opisana w zapytaniu nie należy do łatwych - z jednej strony: zobowiązany (były mąż) powinien płacić alimenty tak długo jak istnieje obowiązek alimentacyjny (tzn. dopóki na podstawie orzeczenia sądu nie zostanie ustalone, że alimenty już się nie należą na rzecz dziecka), z drugiej strony: były mąż może złożyć pozew do sądu o ustalenie nieistnienia obowiązku alimentacyjnego względem córki z datą wsteczną i wykazywać, że dziecko usamodzielniło się finansowo w taki sposób, że nie potrzebuje już wsparcia finansowego. Przesłanką do stwierdzenia usamodzielnienia się dziecka w
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)