2023.10.13 godz. 12:30 Katowice, Śląskie

spadek / dzialka

Wyjaśnienie sytuacji

Witam moj dziadek umarl 3 lata temu , podobno nie bylo testamentu tylko co bylo spisane u notariusza ale co nie wiem bo tego nigdy nie widzialam moj wujek ma podobno dom a ja mam dzialke , wujek chce sprzedac dom a w tym domu mieszka moja mama czyli jego siostra ktora nie dostala nic moj brat 14 lat i babcia czyli mama wujka . chce to sprzedac i kupic mieszkanie w ktorym bedzie mama babcia i brat , powiedzieli mi ze nie moga tego sprzedac bo on musi najpierw mi podarwoac ta dzialke , i albo a wezme ale musze zaplacic podatek 12% plus geodede i notariusza i po smierci zajac sie moja mama alb

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2023 03:09

U Notariusza, po przedstawieniu aktu zgonu, można dowiedzieć się czy był sporządzony testament. Jeśli nie ma testamentu to należy uzyskać albo akt poświadczenia dziedziczenia albo przeprowadzić przed sądem postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku żeby mieć pewność kto i w jakich częściach dziedziczy. Proszę zatem najpierw sprawdzić czy jest formalnie ustalone (jak wyżej) kto jest spadkobierca po dziadku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)