2020.03.10 godz. 18:44 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Dom po ojcu.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam! Mój dziadek wybudował dom.Po jakimś czasie przepisał dom na syna.W księdze wieczystej domu wpisany właściciel to syn i jest opisane jako sprzedaż co napewno nie miało miejsca.Przepis ten miał miejsce w latach 80-tych.Dziadek niedawno zmarł nie zostawiajàc testamentu.Czy mama jako córka ma prawo domagać się spłaty od brata,który ten dom chce sprzedać?Czy warto iść z tym do sądu?Dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Paweł Szybko

Zabrze, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Maj 2020 20:37

Jeżeli sprzedaż była pozorna to zastosowanie znajduje art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego: "Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.". Czynność taką można podważyć bez względu na upływ czasu, choć będzie to trudne i wymaga wykazania przed Sądem. Jeśli chciałaby Pani bardziej szczegółowej porady prawnej proszę o kontakt: 721 888 649 Adwokat Paweł Szybko