2023.07.03 godz. 10:11 Warszawa, Mazowieckie

Co zrobić po śmierci męża?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mój mąż zmarł na początku marca bez testamentu.Na różnych forach internetowych ludzie piszą że po śmierci małżonka należy iść do sądu i przyjąć lub odrzucić spadek w jakiś sposób a potem przeprowadzić sprawę spadkową albo odwrotnie- wiem że dziedziczę po nim ja i mój syn, córka z 1 małżeństwa, ma też brata i matkę, choć ta trójka uznała że po śmierci męża ja i syn nie jesteśmy dla nich rodziną. Nie stać mnie na prawnika. Co zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lip 2023 13:17

Należy złożyć do właściwego sądu (sąd rejonowy właściwy dla miejsca śmierci spadkodawcy) wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Spadkobiercami będą Pani, syn oraz cóka zmarłego w częściach równych po 1/3. Sąd po przesłuchaniu i odebraniu zapewnienia spadkowe wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeśli chce Pani odrzucić spadek - można to zrobić przed notariuszem, składając stosowne oświadczenie