2022.02.18 godz. 01:54 Trzcianka, Wielkopolskie

Podważenie testamentu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mój ojciec sporządził testament własnoręcznie, zapisał w nim na mnie swój dom. Poza mną(córką) jest jeszcze syn, mój brat. Jego ojciec nie ujął w testamencie. Nie utrzymywali kontaktu przez 20 lat, chwilę śmierci włączając. Brat udał się do adwokata i otrzymałam pismo o tym, że chce podważyć testament. Twierdził że testament został spisany pod wpływem szczęścia w chwili kupna domu (skłamał, są dokumenty że ojciec zakupił dom kilka lat wczesniej przed spisaniem testamentu. Chce podważyć również, że pismo nie jest ojca. Jestem na 100% przekonana, że jest to pismo taty. Jakie są szanse?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lut 2022 13:38

Niestety testamenty (holograficzne) w 90 % są podważane. To nie oznacza, iż będzie tak w przypadku Testamentu Pani Taty. Brat zapewne będzie chciał powołać biegłego grafologa aby porównać próbkę pisma ojca z pismem znajdującym się na testamencie, oraz biegłych psychiatrów aby podważać poczytalność ojca w chwili sporządzenia testamentu. Kompletnie nietrafionym dla mnie argumentem jest, iż testament został sporządzony "w chwili szczęścia". Musi Pani również pamiętać możliwości domagania się przez brata zachowku