2023.11.20 godz. 20:14 Kielce, Świętokrzyskie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mój problem polega na tym że 10 lat temu zmarł mój Tata i do tej pory nie przeprowadziliśmy sprawy spadkowej. Mam dwoch braci i chcemy przepisać rodzinny dom na mamę. W jaki sposób najprościej to zrobić i jakie będą tego koszty? Druga sprawa to że kiedyś miałem dług za telefon komórkowy nie spłaciłem go. Do domu jakiś czas temu przysłano pismo od windykacji. Nie zainteresowałem się nim ponieważ przebywałem wtedy za granica. Teraz obawiam się że podczas przepisywania domu komornik zajmie moja czesc spadku. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lis 2023 20:55

Są dwie możliwości - odrzucenie spadku przez wszystkich spadkobierców prócz mamy (jeśli dzieci amrłego mają już swoje dzieci, konieczne będzie odrzucanie spadku również w imieniu małoletnich - sąd rodzinny może nie wyrazić na to zgody), lub druga opcja czyli stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku połączony ze zniesieniem współwłąsności bez spłaty udziałów. Zapraszam do kontaktu e-mail w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)