2020.06.12 godz. 20:49 Wałbrzych, Dolnośląskie

Renta rodzinna

Wyjaśnienie sytuacji

Witam,mój problem wygląda tak że od 2 lat mój ojciec nie żyje i mam przyznaną po nim rente,tak samo jak moja mama i siostra i jest ona podzielona na 3 osoby i każdy ma swoją część,lecz problem jest w tym że jestem niepełnoletni i pieniadze z mojej renty przychodzą na konto mojej mamy,ale nic z tych pieniedzy nie widze,tym bardziej że ona je wydaje a ja jestem w domu dziecka ale problem w tym że ona dalej ma do mnie ogarniczone prawa chociaż tego nie chce. Moje pytanie brzmi:czy jako osoba małoletnia moge poprosić o zmiane zarządcy majątku? Bo moim zdaniem nie powinno tak być że ona wydaje pieniądze które przychodzą na mnie a tym bardziej że ona nic mi nie zapewnia ani nie wydaje na moje utrzymanie bo znajduje sie w domu dziecka

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Cze 2020 12:22

Dzień dobry, odpowiednim rozwiązaniem w tej sytuacji powinno być ustanowienie przez sąd rodzinny kuratora dla zarządu Pana majątkiem, w szczególności do odbioru i dysponowania rentą rodzinną - może któregoś z pracowników domu dziecka? Sąd może wszcząć postępowanie o ustanowienie takiego kuratora z urzędu, konieczne jest jego zawiadomienie o zagrożeniu Pana interesów. Oznaczył Pan swoją miejscowość jako Wałbrzych, więc będzie to Sąd Rejonowy w Wałbrzychu, IV Wydział Rodzinny i Nieletnich. Trzeba opisać, że ma Pan rentę rodzinną, ale całość pobiera matka i nic Panu nie przekazuje. Pozdrawiam!