2020.07.03 godz. 20:52 Częstochowa, Śląskie

Co może zrobić w tej sytuacji ?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam mój znajomy ma dziecko ze swoją byłą dziewczyną.Ona teraz znalazła sobie nowego partnera i planuje z nim ślub.Znajomy powiedział że chce mieć kontakt z synem ale ona powiedziała że się na to nie godzi i wpląta go w alimenty a mały będzie mieć jej nazwisko po ślubie i zagroziła mu że nie dopuści go do syna.Co w tej sytuacji powinien zrobić?Czy jeśli podałaby go o alimenty to czy sąd na jego prośbę zarządzi też widzenia z dzieckiem? Jakie on ma w tej chwili prawa do dziecka?Co może w tej sytuacji zrobić jeśli ona mu grozi tym że nigdy nie pozwoli mu na widzenia z synem?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lip 2020 22:25

czy Pana znajomy uznał dziecko? Pana znajomy może na "już" chociażby składać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem wraz z tzw. zabezpieczeniem na czas całego postępowania (w zabezpieczeniu chodzi o to, aby sąd na czas postępowania uregulował kontakty). Jeżeli będzie sądownie mieć ustalone kontakty z dzieckiem to może np. w przypadku utrudniania mu kontaktów wnosić do sądu o nałożenie sankcji pieniężnej na matkę.