2022.06.10 godz. 09:10 Szczecin, Zachodniopomorskie

Testament ustny

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Moja babcia zmarła. Jedyni spadkobiercy to ja, moja siostra i nasz wujek, czyli syn babci. Jej drugi syn, czyli nasz tata nie żyje od wielu lat. Wujek po 6 latach złożył do sądu wniosek, że babcia rzekomo pozostawiła testament ustny, w obecności jego dziewczyny, jej siostry i jego kolegi. Jest już po rozprawie. Nie jestem pewna czy testament ten był prawdą. Co mogę zrobić? Czy mogę wnieść o ponowne przesłuchanie świadków? Czy w przypadku odwołania do wyższej instancji, będą ponownie przesłuchani? Lub czy sąd w trakcie rozpatrywania sprawy może wezwać ich na uzupełniajace zeznania.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Cze 2022 17:09

Czy zapadło już postanowienie? Czy był Pan na przesłuchaniu? Testament ustny jest bardzo trudno obronić. Po pierwsze może on być sporządzony tylko wtedy, gdy jest obawa rychłej śmierci lub szczególne okoliczności bardzo utrudniają lub uniemożliwiają sporządzenie pisemnego testamentu. Po drugie musi on być spisany przez świadka w ciągu roku od jego sporządzenia. Co do zasady słucha się świadków raz. Każdy uczestnik miał prawo uczestniczyć w przesłuchaniu. Jeśli chce Pan skorzystać z indywidualnej porady prawnej, proszę napisać maila: marta@rozwadowska-kucka.pl