2024.07.03 godz. 22:24 Sosnowiec, Śląskie

Darowizna domu a zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Moja mam 26lat temu otrzymała dom od swojej babci w formię darowizny. Jest jedynym właścicielem. Babic zmarła w 2020r. Czy siostra mojej mamy ma prawo do tak odległego terminem zachowku? Czy da się go uniknąć?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lip 2024 11:15

Dzień dobry Tak, siostra Mamy ma prawo, ponieważ darowizny uczynione na rzecz spadkobierców, dolicza się do spadku niezależnie od czasu, w którym do nich doszło. Wynika to z art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego - dalej KC. Natomiast zgodnie z art. 995 § 1 KC "Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku." Jeżeli były więc dokonywane przez Mamę jakieś nakłady na dom, to można je odliczyć. Z wyrazami szacunku
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Lip 2024 10:55

Roszczenie o zachowek przedawnia się po 5 latach od otwarcia spadku, a zatem odpowiadając na pytanie: tak, ma prawo wnosić o zachowek. Zasadność wniosku oraz ewentualna jego wysokość (rozliczenie nakładów itp) to już druga kwestia.