2022.02.16 godz. 07:53 Oborniki, Wielkopolskie

Testament na kartce

Wyjaśnienie sytuacji

Witam moja mama zmarła w maju odbyła się pierwsza sprawa o spadek i przy porządkowaniu popierów znalazłam testament spisany przez mamę czy on jest ważny

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lut 2022 10:01

Dzień dobry, jeśli testament jest napisany odręcznie, zawiera podpis i datę to co do zasady będzie ważny. Brak trzeciego elementu nie spowoduje nieważności, jeśli tak jak wg art. 949 § 2 k.c. 'nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów'. Tj. jeśli nie ma daty, ale Mama nie była nigdy ubezwłasnowolniona, treść testamentu jest klarowna czy też nie ma wątpliwości, który z testamentów stosować, gdy jest ich więcej, to wciąż testament będzie ważny. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)