2023.01.25 godz. 17:18 Częstochowa, Śląskie

Czy da się zapisać mieszkanie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Moja żona straciła swoją mamę 13 lat temu, na jej mamę jest mieszkanie ponieważ sprawa nie została założona w sądzie aby to prawnie uregulować. Jest brat i ojciec który obecnie tam mieszka, brat nie chce się zgodzić na sprawę a wymagany jest jego podpis, i teraz pytani, ojciec żony chce jakos zapisać jej to mieszkanie, w jaki sposób może to zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2023 13:32

Do założenia sprawy w sądzie o stwierdzenie nabycia spadku nie jest potrzebna zgoda wszystkich spadkobierców (jest to konieczne tylko, jeśli chce się uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza). Udział w spadku po matce żony mają: jej małżonek - ojciec Pana żony (1/2), Pana żona (1/4), jej brat (1/4). Dla skutecznej sprzedaży nie jest formalnie konieczne uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, ale lepiej to zrobić. Ojciec Pana żony może przenieść jedynie swój udział, finalnie żona będzie miała 3/4 a brat 1/4. Następnie można zawnioskować o dział spadku i spłacić brata
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)