2021.08.05 godz. 12:29 Oleśnica, Dolnośląskie

Majątek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam . Moje pytanie jest takie..... Dostałam działkę budowlaną od mich rodziców jako darowizna niestety działka została też zapisana na mojego męża...Wybudowaliśmy dom na tej działce. Jesteśmy małżeństwem 19 lat mamy dwójkę dzieci ja cały czas pracuję na umowę o pracę a mąż ciągle zmienia pracę (obecnie bez zatrudnienia) zawiela lat pracy nie ma .Nie mamy rozwodu i teraz moje pytanie czy darowiznę można cofnąć żeby dzialka była tylko na mnie ....I czy mężowi należy się połowa majątku czy mogę walczyć o spłatę w mniejszej części Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Sie 2021 16:47

Dzień dobry, co do odwołania darowizny jest to możliwe w przypadku tzw. rażącej niewdzięczności obdarowanego w terminie roku od momentu, gdy darczyńca dowiedział się o niewdzięczności, więc musiałaby to być okoliczność dość świeża i realnie istotna. Odnośnie ewentualnego podziału majątku co do zasady faktycznie musielibyście Państwo podzielić majątek na pół, jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy stwarza możliwości nierównego podziału z ważnych powodów przy przyczynieniu się do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu m.in. przez osiągane większe dochody. Pozdrawiam, adw. Michał Filec