2024.01.09 godz. 21:21 Katowice, Śląskie

alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Może najpierw w skrócie objaśnię sytuacje. Mój partner posiada w sumie piątke dzieci z czego jedna z matek wystapiła do sądu o alimenty na dwójke z tych pięciu. Pozostałym wpłaca na konto matek. Utrzymuje sie sam ( kredyt na mieszkanie, rachunki itp), oraz choruje na niedosłuch obydwu uszu oraz jest po wypadku kolana i z tego tytułu również ponosi koszty. Zarabia ok 5 tys netto. I chciałabym wiedziec jaką kwotę sąd może wyegzekwować w ramach alimentów w takim przypadku na dwójkę dzieci; jedno - 6 lat, drugie - 3.5. Matka dzieci nie podejmuje pracy. W chwili obecnej dostaje 1200 zł.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Krzysztof Malinowski

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Sty 2024 09:40

W oparciu o wskazane informacje trudno jest określić alimenty, jakie mogą zostać orzeczone wyrokiem sądowym. Na ich wysokość składa się szereg czynników, ale warto zaznaczyć, że sąd ocenia przede wszystkim usprawiedliwione potrzeby dzieci, a także możliwości zarobkowe każdego z rodziców. W tej sytuacji w sprawie istotnym będzie rozważenia, dlaczego matka dzieci nie pracuje, a co za tym idzie - czy ma możliwości zarobkowe w celu partycypowania w kosztach utrzymania dzieci. Ważne jest także to, że (jak rozumiem) obecnie płacone są alimenty w łącznej kwocie 1.200 zł.