2021.06.26 godz. 16:54 Sępólno Krajeńskie, Kujawsko-pomorskie

Zmiana nazwiska dziecka

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Nazywam się Agnieszka posiadam 8 letniego syna Filipa. Zgodnie z orzeczeniem sądu syn nosi moje nazwisko a ojciec biologiczny ma odebrane prawa rodzicielskie. W sierpniu tego roku wychodzę za mąz . Planuje miec nazwisko dwuczlonowe. W jakiej instytucji mam zlozyc wniosek o zmiane nazwiska syna na dwuczlonowe zaznaczam ze planujemy takze zlozyc wniosek o przysposobienie i nadanie praw rodzicielskich dla przyszlego syna. Czy jest mozliwosc zrobienia tego przy jednym wniosku i rozprawie? Oraz co w sytuacji gdy syn jak dorosnie bedzie chcial korzystac z jednego z tych nazwisk? Dodam ze po zawarciu związku małżeńskiego pojawi sie na swiecie nasze wspolne dziecko i czy ono takze moze miec nazwisko dwuczlonowe? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Cze 2021 17:28

Skoro ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej wystarczy wniosek o USC z dobrą argumentacją. Tj. Najpierw ślub, Pani zmienia nazwisko plus wniosek o USC o zmianę nazwiska dziecka a takie nazwisko, jak nosi Pani (uzasadnieniem jest zmiana Pani nazwiska) Ojciec jest pozbawiony władzy, wiec nie ma żadnej decyzyjności. Nie musi także pytać Pani Sądu. Podejmuje Pani decyzje sama. Wszystkiego Najlepszego!