2024.08.28 godz. 14:08 Lublin, Lubelskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Nie utrzymuje kontaktu z rodziną od strony ojca (10 lat) i jego samego (5 lat). Czy jeżeli umrze matka mojego ojca to czy jestem w stanie ubiegać się o zachowek jako wnuczka czy nie będzie mi przysługiwał jako że mój ojciec żyje?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Pałka

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Sie 2024 18:15

Po śmierci babki ojczystej będzie pani uprawniona do zachowku tylko jeśli albo ojciec umrze wcześniej niż jego matka, albo ojciec przeżyje swoją matkę, lecz odrzuci spadek po niej. Brak kontaktu z rodziną nie ma znaczenia w tej sprawie. Do zachowku uprawniona jest osoba, która nie została przez spadkodawcę wydziedziczona w testamencie. Wydziedziczenie nie polega na pominięciu w powołaniu do spadku, ale właśnie na pozbawieniu prawa do zachowku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)