2019.09.14 godz. 22:20 Poznań, Wielkopolskie

odrzucenie spadku po synu

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Niedawno odrzuciliśmy spadek po zmarłym synu ( nie miał ani żony ani dzieci) , wiem ,że teraz muszą odrzucić spadek pozostali członkowie rodzin.I tu mam pewną niejasność rozumiem ,iż jako pierwsza musi odrzucić babcia syna (czyli moja mama) czy jeżeli ona już to zrobi to dalsze odrzucanie spadku może biegnąć dwutorowo? czyli moje rodzeństwo i ich dzieci oraz rodzeństwo męża jednocześnie ? czy musi być zachowana jakaś kolejność? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Wrz 2019 10:14

Porządek dziedziczenia (a zatem i kolejność odrzucania spadku), powinna wyglądać następująco (w sytuacji braku małżonka i dzieci spadkodawcy, tak jak to opisano): 1. rodzice spadkodawcy, 2. rodzeństwo spadkodawcy, 3. zstępni rodzeństwa, 4. dziadkowie spadkodawcy, 5. zstępni dziadków. Kolejność musi być zachowana, ponieważ nie można odrzucić spadku, do którego nie zostało się powołanym. A do momentu odrzucenia spadku przez osoby będące pierwsze w kolejności, dalsi członkowie rodziny nie dziedziczą. W razie dalszych pytań, proszę o kontakt.