2024.01.08 godz. 12:33 Czernica, Śląskie

Zachowek po Babci

Wyjaśnienie sytuacji

Witam niedawno zmarła moja Babcia która pozostawiła po sobie testament który będzie za niedługo odczytany ale wiem że nie zostałem w nim objęty. Objęci został mój kuzyn czyli też wnuk oraz moja Ciocia czyli córka Babci. Babcia miała dwójkę dzieci Syn czyli mój Ojciec który zmarł w 2015r. oraz Córkę która jest wskazana w tym testamencie. Czy mam prawo do zachowku po Babci skoro mój ojciec jest spadkobiercą ustawowy ale już nie żyje? Sytuacja jest jeszcze skomplikowana ponieważ w 2016r. z powodu długów mojego ojca odrzuciłem po nim spadek i w tym odrzuceniu objąłem też mojego syna który się urodził w 2014. Lecz w 2020r urodził się mój drugi Syn czy może on teraz będzie to dziedziczył skoro ja odrzuciłem spadek w 2016r.?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Sutowicz

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sty 2024 09:53

Dzień dobry, tak, będzie Pan uprawniony do zachowku, chyba, że babcia w testamencie Pana wydziedziczyła. Przy czym wydziedziczenie musi nastąpić z ważnego powodu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2024 13:12

Odrzucenie spadku po rodzicu ma skutek wyłącznie w zakresie dziedziczenia po tym rodzicu. Tym samym nie ma wpływu na dziedziczenie po dziadkach i na tej podstawie będzie Pan powołany do spadku po babci z mocy ustawy. Dlatego też na skutek testamentu, będzie Pan uprawniony do zachowku. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie, jeśli potrzebuje Pan pełnomocnika: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)