2021.10.10 godz. 10:10 Lublin, Lubelskie

Rozwód, kredyt hipoteczny.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Niestety prawdopodobnie z mężem będziemy się rozwodzić. 3 lata temu wzięliśmy kredyt hipoteczny na budowę domu. Postawiliśmy go na działce która dostałam od rodziców jednak darowałam mężowi jej połowę. Mamy dziecko. Jak wygląda podział majątku w takiej sytuacji? Czy jeśli będę chciała zostawić dom i spłacać kredyt czy będę musiała spłacać męża z połowy wartości domu i działki? Maz twierdzi że sprzeda dom a ja tego nie chce. Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź na moje pytanie. Dziękuje. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Paź 2021 15:50

Dzień dobry! Proszę pamiętać, że sąd rozwodowy bardzo rzadko zajmuje się kwestiami związanymi z podziałem majątku małżeńskiego - bardzo możliwe, że po orzeczeniu rozwodu trzeba będzie skierować oddzielny wniosek w tym zakresie i zaproponować sposób podziału. Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele, w zależności od tego ile kredytu do spłaty pozostało, jaki jest stosunek wartości nieruchomości zabudowanej do kwoty pozostałego zobowiązania kredytowego, tego czy któreś z Państwa chce przejąć na własność całą nieruchomość albo czy istnieje możliwość fizycznego podziału nieruchomości.