2020.01.08 godz. 12:26 Warszawa, Mazowieckie

Staz pracy.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Obecnie jestem zatrudniona o umowę o prace w polskiej firmie. Jestem obywatelem Ukrainy i posiadam staż pracy dosyć długi na Ukrainie. Pytanie czy jest możliwość zaliczenia satażu przepracowanego na Ukrainie w Polsce? Czy jest jakiś artykuł który reguluje dany problem?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2020 10:17

A w jakim celu chce Pani zaliczyć ten staż? Na potrzeby przyszłej emerytury? Czy innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych? Pomiędzy Polską a Ukrainą jest zawarta umowa o zabezpieczeniu społecznym ( umowa jest z roku 2012), która właśnie dotyczy między innymi kwestii zaliczenia okresów zatrudnienia w jednym państwie celem uzyskania świadczeń w innym kraju. Dzięki tej umowie Ukraińcy, którzy pracowali na Ukrainie i w Polsce mogą uzyskać w Polsce emeryturę. Proszę jednak o doprecyzowanie pytania do czego dokładnie jest Pani ptorzebne zaliczenie stażu na Ukrainie