2022.06.17 godz. 07:45 Warszawa, Mazowieckie

Intercyza

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Oboje z przyszłą małżonką jesteśmy obywatelami Polski, ale na stałe mieszkamy W Danii. Niedługo bierzemy ślub w Polsce. Chcemy zrobić intercyzę. Czy należy to zrobić w Polsce czy w Dann skoro mieszkamy na stałe w Danii. Z poważaniem RB

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2022 11:24

Dzień dobry. Zgodnie z art. 17 § 2 ustawy prawo prywatne międzynarodowe, stosunki majątkowe wynikające z majątkowej umowy małżeńskiej podlegają wspólnemu prawu ojczystemu stron z chwili zawarcia tej umowy. Oboje Państwo jesteście obywatelami Polski, więc zastosowanie w Waszym przypadku będzie miało prawo polskie. W mojej ocenie łatwiej i mniej problemowo, będzie zawrzeć intercyzę w Polsce, aczkolwiek samo miejsce zawarcia takiej umowy nie jest aż tak istotne.