2024.07.25 godz. 11:01 Łódź, Łódzkie

Kwota alimentów

Wyjaśnienie sytuacji

Witam od 17 lat dostaje alimenty na córkę w kwocie 250zl przyznanych przez sąd . Partner nigdy nie był tak naprawdę obecny w życiu córki na początku przyjeżdżał raz na jakiś czas z prezentem a od 10 lat już nie. Nie utrzymuje żadnych relacji, nie ma praw rodzicielskich ma nową rodzinę i 3 swoich dzieci każde z inną kobietą + jedno przysposobione. Czy jest jakaś najniższa kwota alimentów które taka osoba powinna płacić ? Czy można zawnioskować do sądu o rekompensatę za lata braku wsparcia ze strony ojca i tak niskich wpłat? Nigdy nie przelał złotówki więcej. Jak to będzie jak córka skończy 18?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Maciej Czerniak

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sie 2024 23:31

Dzień dobry, wysokość alimentów na dziecko zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, czyli córki oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, czyli ojca. Można wystąpić do sądu o ich podwyższenie, jeżeli zmieniły się powyższe okoliczności. Po ukończeniu przez córkę 18 lat co do zasady rodzic nie ma obowiązku alimentacyjnego, jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Zasadniczo córka powinna kontynuować edukację, żeby otrzymywać alimenty..adw. Maciej Czerniak https://www.facebook.com/adwokat.czerniak

Zmodyfikowano dnia: 07 Sie 2024 23:32
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)