2023.02.20 godz. 21:03 Międzybrodzie Żywieckie, Śląskie

Niezgłoszenie wypadku w pracy

Wyjaśnienie sytuacji

Witam od 22 grudnia przebywam na l4 z powodu wypadku w pracy zgłosiłam przełożonemu lecz on nie zgłosił tego dalej. Umowa o prace zakończona została 16 stycznia gdzie kadrowa powiedziała ze papiery na zasiłek są przesłane do zusu L4 mam do 3 marca zasiłku z zusu nie otrzymałam i dopiero teraz się zorientowałam ze przełożony nie zgłosił tego wypadku jako wypadek w pracy , czy da się z tym coś zrobić ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2023 21:18

dzień dobry, proszę ponowić pismo do pracodawcy ze zgłoszeniem wypadku w pracy wraz z wyszczególnieniem zgłoszenia wypadku przełożonemu. Jeżeli pracodawca nie uzna zdarzenia jako wypadek przy pracy, pracownik może odwołać się do sądu pracy. Pracodawca podlega odpowiedzialności karnej na podstawie art 221 kk - Kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej albo nie sporządza lub nie przedstawia wymaganej dokumentacji, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności.