2020.04.06 godz. 15:05 Warszawa, Mazowieckie

Wynajem mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, od ponad dwóch lat wynajmuję swoje mieszkanie Pani z Ukrainy. Dzisiaj zadzwoniła do mnie, czy możemy w tym miesiacu pieniądze za wynajem wziąć z kaucji, którą zapłaciła podczas podpisania umowy, dodała, że taka sytuacja (koronawirus). Dodam, że ja nie pracuję, mąż prowadzi swoją działalność i nie zawsze w obecnej sytuacji zarabia, mamy dwoje dzieci na utrzymaniu, a rachunki muszę zapłacić. Nie wiem co mam zrobić, proszę o poradę, pozdrawiam Gabriela

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Wołczkiewicz

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Maj 2020 18:24

Kaucja służy innym celom niż opłata z niej czynszu. Formalnie jest Pani uprawniona do żądania zapłaty na drodze sądowej. W zależności od rodzaju umowy najmu oraz zapisów tam zawartych może mieć Pani możliwość wypowiedzieć taką umowę - jednakże z reguły zaległość musi obejmować dwa pełne okresy, aby móc umowę rozwiązać.