2023.05.24 godz. 10:56 Gdańsk, Pomorskie

Uznanie ojcostwa, badania DNA

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Ojciec dziecka zostawił mnie dla innej kobiety w czasie ciąży. Po narodzinach nie uznał dziecka, dziecko było w akcie uznawane, za dziecko mojego byłego męża. Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa była przeprowadzona. W tym momencie nie ma przypisanego ojcostwa. Nie znam obecnego miejsca zamieszkania biologicznego ojca , chciałabym założyć sprawę i przeprowadzić badania DNA aby był zobowiązany do alimentów. Jednak jak to zrobić ? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Maj 2023 12:40

Konieczny będzie pozew o ustalenie ojcostwa wraz z alimentami na rzecz dziecka (ewentualnie zwrot połowy kosztów wyprawki). Jeśli chodzi o badanie DNA, na jego przeprowadzenie pozwany musi wyrazić zgodę, przy czym odmowa może mieć znaczenie procesowe. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu: slawomir.suski@adwokatura.pl (lub osobiście w kancelarii po wcześniejszym umówieniu).