2023.09.27 godz. 16:16 Warszawa, Mazowieckie

Dług w spadku sprzed 10 lat

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, ostatnio dostałem list, dotyczący długu na 27 tys złotych. Był on zaadresowany do zmarłego w 2013r ojca. Nigdy wcześniej nic nie przyszło, a przynajmniej nie mam takiej wiedzy, ponieważ w chwili jego śmierci miałem 12 lat. Zdaje sobie sprawę że zrzeczenie się spadku czy też jego odrzucenie jest już niemozliwe, jednak chciałem zapytać czy jest możliwość, że dług został przedawniony i jak w tym przypadku działa 117§ i 118§ kodeksu cywilnego

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Katarzyna Papiorek

Tarnowskie Góry, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2023 11:02

Tak, oczywiście możliwe jest, że dług jest już przedawniony. Należy jednak pamiętać o przerywaniu biegu przedawnienia przez wszczęcie egzekucji. Wtedy przedawnienie biegnie od nowa. Biorąc jednak pod uwagę rok śmierci Pana ojca bardzo prawdopodobne jest, że dług jest przedawniony. Konieczna jednak jest analiza konkretnej sprawy.