2020.10.22 godz. 11:51 Warszawa, Mazowieckie

Mieszkanie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam , otrzymałam mieszkanie w spadku po ojcu, czy muszę płacić od tego podatek , czy najpierw muszę wpisać siebie do księgi wieczystej i dopiero odprowadzić podatek , czy przysługuje mi jakaś ulga ? Dodam ze ojciec zmarł 15 lat temu a spadek przejęłam dopiero w zeszłym tygodniu

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Paź 2020 14:01

Należy zgłosić otrzymanie spadku do Urzędu Skarbowego. W sytuacji dziedziczenia w relacji ojciec-córka, otrzymanie spadku będzie zwolnione z podatku - pod warunkiem złożenia deklaracji o otrzymanym spadku w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (lub od sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, jeśli odbyło się to za pośrednictwem notariusza)