2023.10.13 godz. 11:10 Dąbrowa Górnicza, Śląskie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Piszę do Pana z zapytaniem dotyczącym darowizn. Nie jestem pewna czy udzielacie Państwo tego typu porad nieodpłatnie natomiast sprawa wygląda następująco. Babcia chce przekazać mi darowiznę pieniężną na zakup działki - w takim przypadku wiem że darowizna ta nie jest opodatkowana. Co natomiast jeśli chce ona dodać zapis że darowizna ta ma wejść do majątku wspólnego mojego i męża? Czy wtedy należy uiścić jakąś opłatę czy podatek czy odbywa się to tak samo jak w przypadku kiedy pieniądze darowałaby jedynie mnie ? Czy należy to zgłosić jedynie do Urzędu Skarbowego? Z góry dziękuję za u

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2023 03:19

Jeśli darowizna wchodzi do majątku wspólnego to na mężu ciążyć będzie obowiązek podatkowy. Mąż zatem nie jest zwolniony z podatku od darowizny. Podstawą opodatkowania będzie połowa kwoty darowizny.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)