2022.06.14 godz. 01:13 Kraków, Małopolskie

Oczernianie

Wyjaśnienie sytuacji

Witam pisze do panstwa gdyz mam nastepujacy problem. Napisze pierw w skrucie jak wyglada sytuacja. A mianowicie bylem z przyjaciolka i jej kolega na imprezie u jej kolezanki oczywiscie pamietam wszystko z tej zabawy , po imprezie organizatorka zabawy stwierdzila ze ja ukradlem jej perfumy i glosnik bt co nie jest prawda, wystawila ogloszenie na internecie ze jestem zlodziejem i dodala moje zdjecie pierw z zamazanymi oczami potem normalne. Moja przyjaciolka dala jej 300 zl za niby skradzione rzeczy. Dziewczyny odrazu stwierdzily ze zgibely tez zegarki werte ok 4tys

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Cze 2022 20:44

Dzień dobry. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż w przypadku gdy ktoś oskarży Pana o kradzież np. kierując odpowiednie zawiadomienia na policję, wiedząc jednocześnie że oskarżenie jest fałszywe dopuszcza się przestępstwa opisanego w art. 234 kk. Aczkolwiek samo oskarżanie Pana publicznie, za pośrednictwem internetu, narusza Pana dobra osobiste. Może Pan więc w związku z tym domagać się na podstawie art. 4 kc np. zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Należy pamiętać o domniemaniu niewinności, jeżeli ktoś zarzuca Panu kradzież to powinien ją udowodnić. Pozdrawiam