2021.08.21 godz. 15:01 Tarnów, Małopolskie

Mąż nadużywający alkoholu.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, piszę w imieniu mojej mamy. Od jakichś 7 lat jest w związku małżeńskim. Aktualnie jej mąż często pije ciągiem po 1,5-2 tygodnie bez przerwy. W tym czasie jest agresywny, wszczyna awantury, szarpie ją, poniża. Psuje jej reputację rozpowiadając innym nieprawdziwe historie na jej temat (mama to nagrywa, bo nikt by nie uwierzył). Podobno zawiadomienie policji nic nie da, bo nie mogą go wziąć z własnego domu, a mogą jeszcze wyrzucić mamę przez intercyzę, którą podpisali przed małżeństwem. Chciałam się dowiedzieć co zrobić w tej sytuacji, czy policja nie ma prawa go zabrać aż wytrzeźwieje?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2021 13:31

Szanowna Pani , jeżeli Pani mama jest ofiarą przestępstwa z art. 207 kodeksu karnego tj. znęcania się fizycznego lub psychicznego należy zawiadomić o tym prokuraturę lub policje. W przypadku skazania za wyżej wymienione przestępstwo sąd może orzec zakaz zbliżania się, kontaktowania lub nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Sąd może również zobowiązać Pani ojczyma do obowiązku powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub nakazać poddanie się terapii uzależnień. Każda sprawa wymaga indywidualnej analizy sytuacji stron.