2024.09.27 godz. 21:02 Strzyżów, Podkarpackie

Zrzeczenie się dziedziczenia (ojciec).

Wyjaśnienie sytuacji

Witam . Piszę z poradą prawną mianowicie nie mamy (ja i brat ) kontaktu z ojcem od 18 lat że wzglądu że mama się z nim rozwiodła (powód alkoholik i przemoc domowa ) natomiast dostaliśmy od niego list z więzienia w którym przepraszam itd i też zostawia numer konta i prosi o pieniędze . Dlatego też boimy się że jak wyjdzie w 2026 roku to będzie chciał od nas alimenty a żeby tego uniknąć chcieli byśmy zrzecz się dziedziczenia aby nie mieć nic z nim wspólnego . Proszę o informację gdzie z bratem mamy się udać i jakich kroków dokonać. Dziękuję za pomoc z góry .

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2024 23:10

Zrzeczenie się dziedziczenia to umowa pomiędzy przyszłym spadkodawcą i przyszłym spadkobiercą, a zatem do zrzeczenia się dziedziczenia jest również potrzebny ojciec. Natomiast sam fakt pozostawania potencjalnym spadkobiercą ustawowym (lub też nie), nie ma żadnego wpływu na ewentualne alimenty dla rodzica.