2020.08.31 godz. 15:54 Opole, Opolskie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Place alimenty na pierwsze dziecko 600 zł miesięcznie. Zarabiam najnizsza krajową. Na utrzymaniu mam drugie dziecko. Moja obecna partnerka nie ma możliwości podjęcia pracy. Bo zajmuje sie dzieckiem. Po oplaceniu rachunkow, alimentow. Ledwo starcza mi na zycie. Czy była żona może zwiększyć mi alimenty ponieważ dziecko idzie do pierwszej klasy ???????

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sie 2020 16:59

Dzień dobry, można założyć, że wraz z obowiązkiem szkolnym dziecka jego potrzeby w pewnym stopniu wzrosną, jednak przy ewentualnym pozwie o podwyższenie alimentów jak najbardziej może też Pan wykazywać, że nie ma Pan już zarobkowych i majątkowych możliwości na wyższe alimenty (art. 135 § 1 k.r.o.), dokumentując Pana miesięczne wydatki w zestawieniu z osiąganym dochodem (tu nawiasem istotna kwestia - Sąd analizuje możliwości zarobkowe, a nie tylko faktycznie osiągany dochód). Dlatego w przypadku ewentualnego pozwu jak najbardziej jest możliwe, że Sąd nie podwyższy alimentów. Pozdrawiam.