2022.11.18 godz. 23:23 Warszawa, Mazowieckie

Sprzedaż ziemi rolnej

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, po ślubie mąż otrzymał od rodziców ponad 2 ha ziemi uprawnej. Ziemia wcześniej należała do dziadka męża, który już nie żyje. Mąż nie ustalając ze mną chce sprzedać ziemię, mamy wspólnotę majątkową czy po sprzedaży ziemi połowa wartości będzie nakezala di mnie? Chciałabym tez zrobić rozdzielność majątkową jak to wygląda id strony prawnej? Msmy wspólny kredyt hipoteczny na mieszkanie. Pozdrawiam serdecznie Magdalena Chojecka-Koper

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Mateusz Gołacki

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Lis 2022 00:21

Dzień dobry. Jeżeli rodzice męża nie zastrzegli w darowiźnie, że nieruchomość wejdzie do Państwa wspólnego majątku, wówczas nieruchomość jest tylko męża. W takim przypadku nie będzie miała Pani prawa do połowy watości działki. Rozdzielność majątkową można ustanowić albo umownie albo przed sądem po złożeniu pozwu. Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie powinno wpłynąć na Państwa obowiązki związane z kredytem. Pozdrawiam, adw. Mateusz Gołacki