2024.06.06 godz. 04:13 Tarnowskie Góry, Śląskie

Splata tzw zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Witam po zmarłym ojcu dom został podzielony u notariusza na mamę mnie jako córkę oraz dwóch braci . W akcie notarialnym każdy dostał 1/4 po ojcu . Jeden z braci domaga się splaty . W przypadku gdy dom jest warty 500000 ile mu się należy 1/4 ??? Czy w jaki sposób to wyliczyć?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Cze 2024 09:34

Dzień dobry Jeżeli dom jest warty 500.000 zł, to 25% z tej kwoty będzie stanowiło spłatę dla Brata. To oczywiście nie jest zachowek. Najlepiej zrobić dział spadku, albo w sądzie, albo u notariusza. Do spadku mogą należeć jeszcze inne składniki. Brat ma udział 1/4 w całym majątku spadkowym. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)