2022.07.28 godz. 11:30 Kraków, Małopolskie

Czy muszę pokrywać koszty naprawy?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, podczas burzy i bardzo silnego wiatru, drzewo znajdujące się na mojej działce, przewróciło się i spadło na posesje sąsiada, uszkadzając przy tym jego ogrodzenie. Sąsiad teraz domaga się, pokrycia przeze mnie kosztów naprawy. Czy ma do tego prawo? Czy muszę zgłosić takie zdarzenie do gminy? Co zrobić (jaki wniosek bądź pismo) złożyć aby uniknąć konieczności pokrycia kosztów naprawy. Dodam jeszcze że drzewo było zdrowe ale wiatr był tak silny że wyrwał je z korzeniami, szkody po tej nawałnicy były odnotowywane w całej okolicy. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję Sylwia

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Lip 2022 22:16

Odpowiedzialność co do zasady ponosi właściciel nieruchomości, który powinien utrzymywać ją i jej części składowe (m.in. drzewa) w stanie, w jakim nie będą stanowiły zagrożenia dla innych. Aby ustalić Pani odpowiedzialność za szkodę sąsiad będzie musiał wykazać samą szkodę i jej wysokość, zaniedbanie po Pani stronie (np. takie, że drzewo było spróchniałe lub uszkodzone już wcześniej) i związek przyczynowy między tym naruszeniem a powstaniem szkody. Jeśli mówimy o nadzwyczaj silnym wietrze, to może to być okoliczność wyłączającą odpowiedzialność. Ogrodzenie powinni utrzymywać wspólnie sąsiedzi.