2021.12.07 godz. 21:10 Łódź-Górna, Łódzkie

Wypowiedzenie a ciąża

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, podpisałam w pracy wypowiedzenie za porozumieniem stron dowiedziałam się kilka dni temu ze jestem w ciąży czy mogę cofnąć moje wypowiedzenie ? Czy pracodawca się na to zgodzi ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Gru 2021 10:35

Dzień dobry, zgodnie z art. 177 § 1 k.p. pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Jeżeli zatem w chwili zawierania porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę, nie wiedziała Pani o ciąży, to istnieje możliwość uchylenia się od skutków tego porozumienia. W tym celu powinna Pani złożyć stosowne oświadczenie pracodawcy w terminie 7 dni od daty stwierdzenia ciąży. Pozdrawiam