2023.09.01 godz. 18:35 Dąbrowa Górnicza, Śląskie

Koniec terminu umowy przedwstępnej

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Podpisałam wraz z mężem umowe przedwstępna kupna domu, wpłaciliśmy 40000,- zadatku. Wczoraj czyli 31.08.2023 minął termin. Sprzedający nie dochował procedury wyznaczenia terminu u notariusza w celu zawarcia umowy przyrzeczonej. Nie mieliśmy możliwości na to spotkanie się umówić z ich winy. W dniu dzisiejszym pisze to mnie że mój zadatek przepadł na jego korzyść, co mogę zrobić? Napisać mu pismo i zawezwać sprzedającego do wyznaczenia terminu u notariusza? Czy od razu zwrócić się do sądu o zawezwanie sprzedającego do zwrotu wpłaconego przeze mnie zadatku w dwukrotnej wysokości

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Wrz 2023 19:35

Dwie ścieżki, o których Państwo piszecie zależne są od okoliczności sprawy, zwłaszcza w zakresie braku zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli do zawarcia umowy nie doszło z winy sprzedającego, faktycznie należy wnieść o zapłatę zadatku w podwójnej wysokości. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w tej sprawie, zapraszam do kontaktu: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)