2019.07.24 godz. 11:55 Lwówek Śląski, Dolnośląskie

jak to jest ze starymi wyrokami?

Wyjaśnienie sytuacji

witam potrzebuję informacji, chodzi o jazdę po alkoholu i środkach odurzających. konkretnie w 2008r i 2010r byłem karany za jazdę po alkoholu, za 1 razem miałem 17 lat potem 19, nie spowodowałem wypadków. wyroki czyli odróbki, grzywny - zrobiłem/zapłaciłem. ostatnio dokładnie 3 miesiące temu testy wykryły środki odurzające i nie zgodziłem się z dożywotnim zakazem od prokuratora, czekam na sprawę. i tu moje pyt. czy sąd może mieć te wyroki stare na uwadze i będę traktowany jako recydywa? czy są już zbyt stare i się nie martwić nimi?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lip 2019 09:17

Zdaje się, że przestępstwa z 2008 i 2010 uległy już zatarciu tzn. traktuje się, jakby ich w ogóle nie było. art. 107 kodeksu karnego: (...) § 4. W razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. § 4a. W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

Zmodyfikowano dnia: 29 Lip 2019 09:17
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)