2020.07.02 godz. 09:59 Płock, Mazowieckie

Odprawa.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Pracowałem na umowę o pracę niecałe dwa lata, była to umowa na czas określony. Oczywiście zostałem zwolniony przed końcem tej umowy z miesięcznym wypowiedzeniem, nie z mojej winy. Pytając pracodawcę o odprawę, wyraźnie mnie zbywa. Jest to firma zatrudniająca ponad 200 pracowników. Jestem a w zasadzie byłem kierowcą w komunikacji miejskiej.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 02 Lip 2020 12:23

Dzień dobry, skoro pracował Pan u tego pracodawcy mniej niż 2 lata i wedle opisu pracodawca zatrudnia ponad 200 pracowników, to należy się Panu odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Podstawą jest ustawa z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, a konkretniej jej artykuł 8 i 10. Dość często mylnie się przyjmuje, że ta ustawa dotyczy tylko zwolnień grupowych odnośnie odprawy i dlatego warto zwrócić uwagę pracodawcy. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)