2021.11.21 godz. 15:11 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Witam. Problem dotyczy spodku(ziemi) po zmarłym bracie. Pisze w imieniu ojca. Bratu mojego taty została przepisana rolna 7 hektarów wraz z inwentarzem.

Wyjaśnienie sytuacji

W przepisie było zaznaczone,że matka która mieszkała razem z nim ma mieć do końca życia swój pokój dostęp do kuchni i łazienki. Brat się ożenił i z tego małżeństwa było 2 dzieci. Brat sprzedał 5 hektarów ziemi po czym później zmarł. Dzieci zostały odebrane żonie brata i straciła też prawa do nich i umieszczone w jakimś ośrodku.pozostale 2 hektary ziemi są w dzierżawie i pieniądze za nią pobiera żona brata, która w ogóle nie interesuje się swoją teściową i z nią nie mieszka. Pytanie moje jest takie komu należą się pieniądze za dzierżawę i te 2 hektary ziemi jeśli po bracie jeśli matka umrze.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lis 2021 19:58

Dzień dobry! Jeśli dobrze zrozumiałem treść zapytania to w przypadku śmierci brata Ojca spadek po nim dziedziczyć będą osoby z pierwszej grupy spadkowej - małżonka oraz dzieci - przepis w tym zakresie nie wskazuje, aby okoliczność odebrania małżonce brata Ojca praw rodzicielskich miała wpływ na możliwość dziedziczenia. Dziedziczenie obejmuje w tym przypadku zarówno ziemię (2ha), jak i korzyści z tej ziemi (dzierżawę). Spadkobiercy będą zobowiązani do respektowania warunków umowy dożywocia, która jak przypuszczam, była zamieszczona w umowie darowizny gospodarstwa.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)