2024.04.22 godz. 20:26 Stare Bielsko, Śląskie

Urlop

Wyjaśnienie sytuacji

Witam proszę o informacje czy pracodawca ma prawo do dysponowania połową urlopu pracownika ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Kwi 2024 11:03

Dzień dobry Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu, zgodnie z planem urlopów albo w uzgodnieniu z pracownikiem. Przynajmniej jedna część urlopu musi trwać 14 dni kalendarzowych, czyli zazwyczaj jest to 10 dni urlopu, gdy soboty i niedziele są dniami wolnymi. Pracodawca może przesunąć urlop pracownika, jeżeli pojawi się szczególna potrzeba pracodawcy, a nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Można też odwołać pracownika z urlopu w razie nieprzewidzianych okoliczności. Urlop należy wykorzystać do 30 września roku następnego. Z wyrazami szacunku